Cmentarz w Mierzeszynie

APEL – PROŚBA
W SPRAWIE CMENTARZA PARAFIALNEGO
W MIERZESZYNIE

W ostatnim czasie na cmentarzu parafialnym w Mierzeszynie przeprowadzono konkretne porządki. Ostatnie lata wykazały, że cmentarz prowadzony przez administratora został nieco zaniedbany – dotyczyło to zwłaszcza tzw. kwestii śmieciowej.

Od końca czerwca 2020 roku Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Mierzeszynie podjęła szereg prac porządkowych:

- zburzono, stare, niefunkcjonalne, betonowe śmietniki;

- dokonano wywozu zalegających od lat śmieci – cztery duże kontenery (koszt: 5.000,- PLN);

- zakupiono duży, funkcjonalny kontener na śmieci cmentarne (koszt: 5.300,- PLN);

- wywóz śmieci (każdy) z nowego kontenera wynosi: 1.800,- PLN;

- pomalowano ogrodzenie cmentarza;

- naprawiono fragmenty ogrodzenia cmentarnego.

TUTAJ APELUJĘ O POMOC W SFINANSOWANIU TYCH WYDATKÓW DO WSZYSTKICH, KTÓRZY MAJĄ GROBY SWOICH BLISKICH NA CMENTARZU W MIERZESZYNIE.

Obecnie (na czas nieokreślony) cmentarzem zajmuje się Parafia w Mierzeszynie. W związku z tym ewentualne, nowe pogrzeby proszę najpierw zgłaszać do biura parafialnego w Mierzeszynie.

Apeluję także do Wszystkich, którzy mają groby swoich bliskich na cmentarzu w Mierzeszynie o uiszczenie opłat:

- „przedłużenie” miejsca grobu na kolejna 20 lat wynosi 500,- PLN;

- „nowe” miejsce na nowy pochówek wynosi 500,- PLN;

- opłata za postawienie nowego pomnika na cmentarzu wynosi 10% wartości tegoż pomnika (dotyczy pomników ostatnich dziesięciu lat, po 1 lipca 2010 roku).

Liczę na zrozumienie naszego apelu – prośby, dotyczącej funkcjonowania cmentarza w Mierzeszynie. Wspólna troska i odpowiedzialność sprawią, że cmentarz w Mierzeszynie będzie godnym miejscem spoczynku naszych bliskich zmarłych.

ks. Andrzej Sowiński, proboszcz

ŚMIECI CMENTARNE

Wszyscy chcemy, aby parafialny cmentarz w Mierzeszynie był zadbany i czysty. To jednak zależy od nas wszystkich. Cmentarz jest miejscem świętym. Tu zostali pochowani nasi najbliżsi. Tu przychodzimy na modlitwę. Dbamy o groby najbliższych. To nasz „wewnętrzny obowiązek”. Musimy pamiętać także, aby to miejsce wyglądało jak najlepiej. Bardzo ważną sprawą jest kwestia śmieci. Nie mogą one szpecić otoczenia grobów naszych zmarłych.

Proponuję kilka spraw:

1. stare kwiaty wraz z bryłą korzeniową, ale bez doniczek i zbędnych ozdób, proszę składać na jednym miejscu za śmietnikami;
  2. wszelkiego rodzaju inne śmieci tj. doniczki, sztuczne kwiaty, puste znicze, szkło, stare wieńce, itp. proszę wrzucać do mniejszych pojemników (1 100 litrowych);
  3. duży kontener proszę traktować jako „rezerwę”;
  4. proszę nie wyrzucać kwiatów (a także innych śmieci) na pole za drogą ani nie składować w innych miejscach;

BARDZO DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM W PORZĄDKOWANIE CMENTARZA I JEGO OTOCZENIA!

z wyrazami szacunku:
ks. Andrzej Sowiński